10 zasad zdrowego stylu życia

10 ZASAD ZDROWEGO STYLU ŻYCIA KOBIETY W CIĄŻY

I Jedz 5 małych posiłków dziennie. Pomoże Ci to w zapobieganiu mdłościom, które mogą dokuczać szczególnie w pierwszym trymestrze, a tkże zgadze, na którą jesteś narażona w późniejszym okresie ciąży. Mniejsze porcje pożywienia dają organizmowi szansę na równomierne dostarczanie składników pokarmowych.

II Stosuj właściwie zbilansowaną dietę oraz zadbaj o jej urozmaicenie. Choć zapotrzebowanie na kalorie wzrasta dopiero w II trymestzre ciąży i tylko o około 300kcl, znacznie zwiększa się za to zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne , już od początku ciąży.

III Wybieraj produkty bogate w skałdniki odżywcze, które jednocześnie dostarczają umiarkowanej ilości kalorii. Owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste i jogurty powinny stać się codziennym elementem Twojej diety.

IV Regulrnie spożywaj ryby. Ich mięso dostarcza organizmowi kobiety ciężarnej ważnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają prawidłowy rozwój mózgu i są odpowiedzialne za kształtowanie ostrości widzenia u dziecka.

V Bezwzglęnie zrezygnuj z produktów z surowego mleka (sery pleśnowe), surowych ryb i owoców morza, surowego mięsa oraz surowych i gotowanych na miękko jaj, ponieważ mogą być źródłem bakterii chorobotwórczych.

Vi Pamiętaj o wystarczającej ilości płynów (ok. 2 litrów) w postaci niegazowanej wody mineralnej, rozcieńczonych soków oraz herbat ziołowych i owocowych, owocowo- ziołowych.

VII Zamiast słodyczy - sięgnij po owoce sezonowe lub suszone. Możesz je spozywać np. zmieszane z jogurtem lub w formie sałatki owocowej. Od czasu do czasu nie zaszkodzi Ci mały kawałek czekolady lub ciasta drożdżowego.

VIII Zrezygnuj z alkoholu i palenia papierosów, unikaj dymu papierosowego. zawarte w nich szkodliwe substancje przdostają się poprzez krew matki do organizmu dziecka.

IX Pamietaj o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę. Będąc pod stałą opieką lekarską dajesz szansę swojemu dziecku na zdrowy rozwój.

X Pamietaj o aktywności fizycznej przez cały okres trwania ciąży. Umiarkowany i regularny wysiłek fizyczny pozwoli zachować dobrą formę przez cały okres ciąży i poprawi Twoje samopoczucie.